Psikolojik Destek

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

İlişki Terapisi, Çift Terapisi Nedir?

 
Kayseri ilişki terapisi veya çift terapisi, evlilik veya uzun süreli flört ilişkisi gibi yakın veya romantik bir ilişki içinde olan iki kişinin, ilişki sorunları üzerinde çalışmak ve çatışmayı çözmek için yardım aldığı bir psikoterapi şeklidir.
İlişki terapisinin amacı, bir partneri "kötü kişi" ya da bir ilişkideki tüm sorunlardan sorumlu olan kişi olarak resmetmek değil, daha çok çiftlerin sorunlarını bir ekip olarak birlikte çözmelerine yardımcı olmaktır.
Bazı uzmanlar ilişki terapisini, çiftlerin iletişimlerinin neden bozulduğunu ya da neden anlaşamadıklarını öğrenebilecekleri bir ortam olarak tanımlamaktadırlar.
 
İlişki Terapisi, Çift Terapisi Türleri
Birkaç tür ilişki/çift terapisi vardır.
1. Gottman Yöntemi
En etkili yöntemlerden biri olan bu terapi yönteminde, bir ilişkideki sorunları belirlemek ve çiftlerin birlikte daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için hem bireysel hem de çift oturumlarını kullanılmaktadır. Gottman Yöntemi Çift Terapisinin hedefleri, çatışmalı sözlü iletişimi etkisiz hale getirmek; samimiyeti, saygıyı ve sevgiyi artırmak; ilişkinin yürümediği hissi yaratan engelleri kaldırmak ve ilişki bağlamında yüksek bir empati ve anlayış duygusu yaratmaktır.
2. Duygu-odaklı Terapi
Başka bir ilişki terapisi türü duygu odaklı terapidir. Duygu odaklı terapide ilişki terapisti, çiftlerin ilişki problemlerinde yer alan ve altta yatan duyguları belirlemelerine yardımcı olur.
Örneğin, çiftler sürekli içlerinden birinin bulaşıkları yıkamaması konusunda tartışıyorsa, bunun altında yatan sorun, çiftin bir üyesinin kendini yetersiz hissetmesi olabilir. Bu, eşinin bulaşıklar için yardım isteğine saygı duymaması durumunda daha da kötüleşir.
Sonuç olarak, bir ilişki bağlamında duyguları ifade etmeyi öğrenmek, partnerlerin birbirlerinin güvende olduklarını fark etmelerine yardımcı olur.
3. Anlatı terapisi
Anlatı terapisi, bir ilişki terapistinin kullanabileceği başka bir stratejidir. Bu terapi biçiminde, ilişki sorunları yaşayan kişiler, kendilerine ilişki ve partnerleri hakkında anlattıkları anlatıları veya hikayeleri yeniden inşa etmeyi öğrenirler.
Örneğin, partnerlerden birinin ilişki hikayesi özellikle olumsuzsa, bu sorunlara yol açabilir. Daha olumlu ve/veya gerçekçi olan yeni bir hikâyeyi yeniden yazmak, çiftlerin birlikte ilerlemesine yardımcı olabilir.
4. Bilişsel davranışçı terapi
İlişki terapistleri, ilişki danışmanlığında bilişsel davranışçı terapiyi de kullanabilirler. Bu terapi türü iyi araştırılmış ve etkili bir yöntemdir.
Bilişsel-davranışçı terapide çiftler, kişiler düşüncelerinin ilişki içindeki duygularını ve davranışlarını nasıl etkilediğini öğrenebilirler.
Bu, onların düşüncelerinin ortaklık içindeki günlük yaşamı nasıl etkilediğine ve günlük yaşamlarına daha yardımcı olacak şekilde düşüncelerini nasıl değiştirebileceklerine dair daha iyi bir anlayış geliştirmelerine yardımcı olabilir.
 
Online İlişki Terapisi
Farklı danışmanlık stillerinin ötesinde, ilişki terapisi almanın farklı yöntemleri vardır. Örneğin, yüz yüze danışmanlık için bir ofise gitmek yerine çevrimiçi ilişki danışmanlığına katılmak mümkündür.
 
Çevrimiçi danışmanlık ile, kendi evinizin rahatlığında web kamerası aracılığıyla terapi alma seçeneğiniz vardır. Terapistinizle çevrimiçi sohbet veya e-posta yoluyla da iletişim kurmak da mümkündür.
 
Birden fazla farklı ilişki danışmanlığı türü olsa da her çift için en iyi strateji, onların kendi özel ihtiyaçlarına ve durumlarına bağlı olacaktır. Bir çift için işe yarayan başka bir çift için işe yarayacak diye bir zorunluluk yoktur. Bazı insanlar yüz yüze yöntemleri tercih edebilirken, diğerleri çevrimiçi danışmanlıkla gayet iyi iş görecektir. Bir ilişki terapisti, durumunuz için en iyi danışmanlık türünü belirlemenize yardımcı olabilir.
 
İnsanlar neden ilişki danışmanlığı alır?
İnsanlar genellikle çiftleri danışmanlık almaya iten ilişki sorunlarını merak ederler. Bir çiftin danışmanlık almayı seçmesine neden olabilecek birkaç neden vardır. Bazıları aşağıdaki gibidir:
  • Çözemedikleri anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için.
  • Birbirleriyle iletişim kurmakta veya duygularını ifade etmekte zorlandıkları için.
  • İlişkiye müdahale eden stres faktörleri yaşadıkları için.
  • Geçmişte anlaşamadıkları önemli kararlar üzerinde anlaşmalarına yardımcı olmanın bir yolunu bulmak için.
  • İlişkide sadakatsizlik veya suistimal olduğu için.
  • Daha sağlıklı bir ilişki istedikleri için.
Bazı durumlarda, çiftler gelecekteki sorunları önlemek istedikleri için ilişki terapisi alabilirler.
Örneğin, bir evliliğin başlangıcında önleyici bir tedbir olarak terapi alabilirler, böylece iletişim becerilerini öğrenebilirler ve sağlıklı bir birliktelik için gerekli araçları geliştirebilirler.
Yaygın bir efsane, çiftlerin yalnızca boşanma veya ayrılık yakın olduğunda ya da şiddetli geçimsizlik yaşadıkları için terapiye ihtiyaç duyduğu yönündedir, ancak gerçek şu ki, bu noktaya gelmeden önce terapi almak oldukça önemlidir, aksi takdirde çok geç olabilir.
 
İlişki danışmanlığının faydaları
Araştırmalar, ilişki terapisinin işe yarayabileceğini göstermektedir, özellikle çiftler, problemlerinin çözülemeyecek kadar derin ve karmaşık safhaya gelmeden önce yardım istediklerine.
Çiftler, anlaşmazlıkların büyümesine izin vermeden önce danışmanlık hizmeti aradıklarında, ilişki danışmanlığının aşağıdaki faydalarından bazılarını bekleyebilirler:
İletişim kalıpları gelişecek ve daha sağlıklı hale gelecektir. Örneğin, her iki partner de duygularını ifade etmekte ve ilişki içinde neye ihtiyaç duyduklarını sormakta saygılı kaldıkları sürece daha kolay zaman geçirecektir.
 
Çiftler, birlikte büyük kararlar almaya daha iyi hazırlanacaklardır.
Eşler veya partnerler, sorunları birlikte çözmeyi daha kolay bulacaktır.
Partnerler, nasıl daha iyi dinleyecekleri ve yanlış anlamaları nasıl giderecekleri gibi sağlıklı çatışma çözme becerilerini öğreneceklerdir.
Sonuç olarak, ilişki danışmanlığı, boşanmayı veya ayrılmayı düşündüklerinde ortakları bir arada tutabilecektir.
 
İlişki Terapisinde, terapist ne yapmaz?
Bazen insanlar, bir ilişki terapistinin partnerlerden birine ilişkideki tüm sorunlardan kendilerinin sorumlu olduğunu söyleyeceğini düşünür.
Başka bir yanılgı da bir ilişki terapistinin, ilişkinin tekrar mutlu olabilmesi için partnerlerden birini "düzelteceği" şeklindedir, ancak durum bu değildir.
İlişki terapisinde, her iki taraf da çatışmaya veya yanlış iletişime nasıl katkıda bulunduklarını anlayacak ve her ikisi de birbirleriyle daha sağlıklı iletişim kurmanın yollarını öğreneceklerdir.
Terapistin yapmadığı başka bir şey de çiftlere birlikte kalmaları mı yoksa boşanmaları mı gerektiğini söylemektir. Bir çifte boşanmalarını söylemek ilişki terapistinin görevi değildir.
Bu, çiftin kendi başlarına vermesi gereken bir karardır. Bir çift boşanmayı seçerse, bir ilişki terapistinin görevi çatışmayı minimumda tutarken süreci yönlendirmelerine yardımcı olmaktır.
 
İlişki terapisi ne zaman aranmalı?
Uzmanlar, çiftlerin ilişki sorunlarının günlük işleyişi engellediğini fark ettikleri anda ilişki terapisine başvurmalarını tavsiye ediyor. Örneğin, bir çift aynı konular hakkında tekrar tekrar kavga ediyorsa veya çoğu gün olumlu etkileşimlerden çok olumsuz etkileşimler yaşadıklarını fark ediyorlarsa, muhtemelen ilişki terapisi alma zamanı gelmiştir.
Evlenmeden önce ilişki terapisine başvurmak da iyi bir fikir olabilir. Mutlu bir evlik için temel olabilr. Bu, sizin ve eşinizin güçlü ve sağlıklı bir evlilik için gereken becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Örneğin, cinsiyet, çocuk sahibi olma, ev işlerini bölme ve mali durumu yönetme ile ilgili beklentileri tartışabilirsiniz.
Bu, daha sağlıklı bir evlilik için doğru adım atmanızı sağlar çünkü eşinizin ne beklediğini bileceksiniz, bu da yanlış iletişim veya çatışmayla karşılaşma olasılığınızı azaltacaktır.
Bazı çiftler boşanma ya da ayrılık sürecinden geçerken danışmanlık isteyebilir.
Çiftler ayrıldıysa ve tekrar bir araya gelmeyi düşünüyorlarsa, ilişki terapisi onların farklılıklarının uzlaştırılabilir olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olabilir.
Öte yandan, bir çift boşanma kararı aldıysa, ilişki danışmanlığı, evliliğin her iki üyesinin de öfkelerini ve kederlerini ifade etmeleri ve boşanma sonrasında olabildiğince dostane davranmanın yollarını öğrenmeleri için güvenli bir yer olabilir.
 
 
Kayseri İlişki Terapisi Konusunda Destek Almak İçin TIKLAYINIZ
 
 
Anahtar Kelimeler: Kayseri Mutlu Evlilik | Kayseri İlişki Sorunları | Kayseri Mutlu İlişki