Psikolojik Destek

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Kayseri Depresyon

Hayatımız her zaman sorunsuz, mutlu ve huzurlu ilerlemez, zaman zaman mod düşüklüğü, stres, öfke, üzüntü ve kaygı gibi duygular yaşayabiliriz. Peki bu duygular hayatınızın son zamanların da devamlı bizimle birlikte ve kurtulamıyorsak; karşınızdaki kişilere karşı ya da olaylara karşı tahammülünüzün yavaş yavaş azaldığını düşünüyorsak ve kendinizi başarılı, çalışkan, yeterli, güzel veya yakışıklı bulmuyorsak bu depresyon belirtisi olabilir. Peki Depresyon nedir?

Kayseri Depresyon Nedir?
Depresyon, günümüzde yayın olarak görülen kişide üzüntü ve kaygı bozukluğu gibi belirtiler gösteren bir duygu durum bozukluğudur. Önüne geçilmezse büyük sorunlara yol açabilecek olan depresyon, majör depresif bozukluk (klinik depresyon) olarak bilinmekte. Depresyon günlük hayatta düşüncelerimizi, kararlarımızı ve davranışlarımızı etkileyen ve kişinin hayatında hüzün, kaygı, huzursuzluk ve öfke gibi olumsuz olarak bildiğimiz duyguların bütünüdür. Depresyon hemen çözülecek bir problem olmamakla birlikte hafife de alınmamalıdır. 

Kayseri Depresyon Belirtileri Nerelerdir?
Depresyon belirtileri kişide zamanla ortaya çıkmakta ve kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir.

-Üzüntü, sebepsiz ağlama, boşlukta olmak veya umutsuzluk duyguları
-Değersizlik, suçluluk duygusu, geçmiş başarısızlıklarda kendini suçlamaya takılma
-Düşünme, konsantre olma, karar verme ve bir şeyleri hatırlamada sorunlar
-Düşünme, konuşma veya hareket etmede yavaşlama
-En küçük konularda bile öfke patlamaları, sinirlilik hissi veya hayal kırıklığı
-Hobiler, spor veya cinsellik gibi normal aktivitelerin çoğuna veya tümüne karşı ilgi veya zevk kaybı
-İştahta azalma ve kilo kaybı ya da artan yeme isteği ve kontrolsüz kilo alımı
-Kaygı, ajitasyon veya huzursuzluk
-Sebebi belirsiz fiziksel problemler, sırt veya baş ağrısı gibi
-Sık veya tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri veya intihar girişimleri
-Uykusuzluk veya çok fazla uyumak da dahil olmak üzere uyku bozuklukları
-Yorgunluk ve enerji eksikliği, en ufak işlerin bile çaba gerektirmesi

Depresyon tek bir tür değildir birçok depresyon türleri vardır. Depresyon türleri nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Depresyon Türleri Nelerdir?

Majör Depresif Bozukluk (Klinik depresyon) 
Depresyon türleri arasında en yaygın ve en şiddetli olan depresyondur. Genellikle 20li ve 30lu yaşlarda ortaya çıkar. Bütün olumsuz duyguların ortaya çıkması ile yoğun üzüntü, kendini değersiz hissetme, inat, ümitsizlik, umutsuzluk, kaygı ve karamsarlık hissedilmektedir. Bu yüzden Majör Depresif Bozukluk hastalarının tedavi edilmeden düzelme ihtimalleri çok düşüktür. Bu yüzden mutlaka bir uzman tarafından tanı konulup tedavi edilmesi gerekmektedir.

Atipik Özellikli Majör Depresif Bozukluk
Bu depresyon çeşidinde birey geçici olarak mutlu olabilme, iştah artışı, aşırı uyku ihtiyacı, reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık ve uzuvlarda ağırlık hissi gibi durumlar görülebilmekte. Atipik Özellikli Majör Depresif Bozukluk gösteren bireylerin duygu durumları dış etkenlere göre ani değişim göstermektedir. Genellikle genç ve yetişkin bireylerde görülmektedir.


Kalıcı Depresif Bozukluk (Distimik Bozukluk)
Distimi olarak da bilinen kalıcı depresif bozukluk, majör depresif bozukluktan daha az belirti ile ortaya çıkmasına rağmen en az 2 yıl kendisini göstermesi ile kişilerin hayatlarını daha fazla olumsuz etkilemektedir. Distimik bozukluğa sahip olan kişilerde sürekli uyuma ve bireylerde umutsuzluk, ümitsizlik, keyif almama, ilgi duymama gibi belirtiler görülür.

Doğum Sonrası Depresyon
Depresyon çeşitlerinin biri de doğum sonrası depresyonudur. Hamilelik sırasında ya da doğumdan sonraki dört hafta içerisinde görülebilmektedir. Hormonal değişimlerin sebep olduğu doğum sonrası depresyon, çok yaygın olup doğum yapan her 100 kadından 15’inde görülebilmekte. Bilinen depresyon semptomlarını taşıyan bu psikolojik durum, genellikle gündelik işlere karşı isteksizlik ve halsizlik ile kendisini göstermektedir.

Melankolik Özellikli Majör Depresyon
Melankolik özellikli majör depresyon çeşidinde bireyler zevk alma duygularını kaybederler, önceden yapmaktan keyif aldıkları şeyleri yapmaktan kaçınırlar. Halsizlik, sabahları uyanmada güçlük çekme gibi belirtiler gösterebilir.

Psikotik Özellikli Depresyon
Psikotik özellikli depresyon genellikle suçluluk, yetersizlik, günahkarlık ve cezalandırılmaya layık olma gibi hissiyatlar ile kendini belli edebilmekte. Kişi halüsinasyonlar ve sanrılar görebilir. Uzman tarafından tedavi edilmesi gereken bir depresyon çeşididir.

Kayseri Depresyon Tedavisi
Depresyon bireylerin hayatlarını oldukça etkileyen bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Depresyon tedavisi için çeşitli Psikoterapiler vardır;
Psikoterapi, bireyin bir ruh sağlığı uzmanı ile durumu ve ilgili konular hakkında konuşarak depresyonun tedavisini sürdürmesi için kullanılan genel bir terimdir. Psikoterapi konuşma terapisi veya psikolojik terapi olarak da bilinir.

Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemi: Bu tedavi yönteminde psikoterapist depresyona sebep olan etkenleri hastanın da desteği ile inceler. Danışanın bugün, şimdi nasıl hissettiğine odaklanmaktadır. Terapideki amaç kişinin sahip olduğu olumsuz düşünce ve inanışların yapısını değiştirip yerine daha pozitif olanları yerleştirmektedir.

EMDR Terapisi: Depresyon tedavisinde çok etkili olan özellikle travma etkisi ile oluşan depresyonlarda uygulanır. EMDR tekniği ile kişinin duygu durumunda olumlu değişiklikler gözlenmektedir. Depresyonun altında yatan geçmiş olumsuz anıların ve depresyonun başlangıcını oluşturan tetikleyici olayların keşfedilmesini sağlamaktadır. Olumsuz düşünceleri olumluları ile değiştirerek tetikleyici etkenlerken kurtulmak hedeflenmiştir. Birçok terapi yönteminde depresyon tedavisi uzun süreçlere yayılırken EMDR terapisinde bu süreci kısaltmak mümkündür.

 

Randevu Oluşturmak İçin Tıklayınız.

 

Anahtar Kelimeler: Kayseri Depresyon | Kayseri Depresyon Tedavisi | Kayseri Depresyon Terapisi