Psikolojik Destek

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Online Terapi Hizmeti

Online Terapi Nedir?
Online terapi, internet aracılığı ile yapılan canlı görüntülü sohbet aracılığıyla profesyonel ruh sağlığı danışmanlığı sağlanması olarak ifade edilebilir. Covid-19’un artması ile birlikte online terapinin de popülaritesi artmıştır. Bu şekilde hastalar evlerinde bir terapistle güvenli ve rahat bir şekilde bağlantı kurmuştur. Bir terapiden faydalanmak için depresyon ya da anksiyete bozukluğu gibi bir ruh sağlığı sorunuyla uğraşmanıza gerek yok.  Hayatınızda bir yas, boşanma ya da işsizlik gibi zor bir dönemden geçerken de terapi yardımcı olabilir. Doğru terapist uzman desteği ve rehberliği ile hayatınızda olumlu değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilir. Ve bunu illaki yüz yüze bir terapiyle yapmanız gerekmez online terapi ile de hayatınızda olumlu değişiklikler yapabilirsiniz. 
 
Online Terapi Etkili Midir?
Online terapi daha yeni bir terapi yaklaşımı olsa da, mevcut kanıtlar sayesinde birçok online terapinin yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini görüyoruz. Kendi evinizin güvenliği çerçevesinde konuşmak, sorunlarınızı açmanızda yardımcı bile olabilir. Çevrimiçi terapi ile istediğiniz bir uzmanla iletişim kurmanızı sağlarken masraftan, seyahat süresinden ve yüz yüze görüşme zorunluğundan da kaçınır. Hiçbir terapist sizin için şifa ve büyümenin zor işini yapmayacaktır ancak iyi bir terapist size yeni iç görüler kazandırabilir ve hayatınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olmak için mevcut teknolojiyi kullanmaktan kaçınmayacaktır.
 
Online Terapi vs. Yüz Yüze Terapi
Online terapi yüz yüze terapiye kıyasla yararları ve sakıncaları olabilir. Bazı terapistler kendi özel uygulamaları aracılığıyla online terapi sunarken bazıları da hastaları ile bağlantı kurmak için üçüncü taraf web sitelerini kullanırlar. Vücut dili ve diğer sözel olmayan ipuçları, insan olarak nasıl iletişim kurduğumuz konusunda önemli rol oynamaktadır. Yüz ifadeleriniz, tavrınız, davranışınız ve ses tonunuz tek başına kelimelerden fazlasını ifade edebilir. Bir terapistle, video ekranında bile yüz yüze etkileşimde bulunmak, terapinin başarısı için çok önemli olan bağın kurulmasına yardımcı olabilir. Online terapi de internet, kamera ve ses sitemleri kontrol edilmelidir. Hiçbir şekilde görüşme kayıt altına alınmamalıdır. Terapi desteği alacağınız uzmanınızı araştırmak da fayda vardır çünkü kendilerini psikolog, psikolojik danışman ya da psikiyatrist olarak tanıtan dolandırıcılar maalesef ki çok fazla mevcutturlar. 
 
Online Terapinin Faydaları Nelerdir?
  • Kolaylık: Online terapi internet bağlantınızın olduğu her yerden yardıma erişebileceğiniz anlamına gelmektedir. Randevulara gitmek, trafikle mücadele etmek veya da toplu taşımayla uğraşmak gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. İnsanların terapiye gitmemesine sebep olan engelleri ortadan kaldırarak online terapi ile işler kolaylaşmaktadır.
  • Konfor Ve Güvenlik: kendi evinizin rahatlığında ve güvenliğinde online bir terapistle görüşmeniz kendiniz açmanıza ve bir terapi seansında ortaya çıkabilecek zor duygularla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. Hatta eğer ki evden çıkmanızı zorlaştıracak bir durumunuz varsa ( sosyal kaygı bozukluğu ya da agorafobi gibi), online terapi ideal çözüm olabilir. 
  • Mahremiyet: birçok insan, ruh sağlığı sorunları için tedavi görme konusunda hala bir damgalanma hissediyor. Online terapi almak bu konuda daha kolaylık sağlayabilir. Online olarak bağlandığınızda otoparkta veya bekleme odasında tanıdığınız biriyle karşılaşmaktan korkmazsınız. 
 
Online Terapi Hangi Durumlarda Kullanılır?
  • Psikologlar genel olarak online terapi yerine yüz yüze terapiyi tercih etmektedirler. Ancak bazı durumlar da yüz yüze terapi gerçekleştirilemeyebilir. Peki, bu durumlar nelerdir?
  • Psikolog ve danışan bazen aynı zamanı ve mekânı ayarlayamayabilir bu yüzden de online terapi tercih edilebilir.
  • Yurt dışında yaşayan danışan, Türkiye’den bir terapistle ( Türk Psikolog ) görüşmek istediğinde online terapi daha iyi olacaktır.
  • Danışanın sağlık ve güvenlik sorunlarından dolayı evden çıkamadığı durumlarda da online terapi tercih edilebilir.
  • Psikolojik destek almak isteyen danışanın agorafobi, sosyal fobi gibi psikolojik durumlardan dolayı evden çıkmadığı zamanlar online terapi hizmeti danışan için daha fayda sağlayacaktır.
 
Anahtar Kelimeler: Online Terapi | Online Türk Psikolog | Online En İyi Piskolog | Online Terapist | Almanya Türk Psikolog  | Hollanda Türk Psikolog | Belçika Türk Psikolog