Psikolojik Destek

Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Ücretsiz Psikolog

Günümüzde çevremizde gördüğünüz gibi ruh sağlığımızı tehdit eden birçok faktörle karşı karşıya kalıyoruz.  Bu faktörler; ekonomik sorunlar, geçmişte yaşadığımız travmalar, yaşadığımız kayıplar, stresörler ve gelecek kaygısı olabilmektedir. Böyle problemlerden dolayı çevremizde;  depresyon, anksiyete, panik atak, stres bozuklukları, sıkça duyulan kavramlar haline gelmesiyle birlikte hayatımızı büyük oranda etkilemektedir.


Kendini umutsuz, mutsuz ve kaygılı hisseden insanlar bazı şeyleri yapamadıklarını hissettikleri zamanlarda başka birinden destek almaya karar verirler.  Bu süreçte acaba yararlı olacak mı? Ya da kendimi rahat ifade edebilecek miyim gibi kaygılara kapılabilir bu kaygılar karşımıza fazlasıyla çıkmaktadır.  Ama unutulmamalıdır ki bu destek kişinin beklentilerini karşıladığında iyi ki demesini sağlayacak ve daha kaliteli vakit geçirmesini sağlayacaktır.


Bugünkü yaşantımızda psikoloji bilimi duyulmaya ve farkındalık kazanmaya başladı.  Bu durum psikolojiye olan ilgiyi artırırken aynı zamanda insanları ciddi bilgi kirliliğine hazırlamaktadır. Bireyler ruh sağlıklarını korumak, sorunlarına destek olmak ya da gelişimlerini kolaylaştırmak için çeşitli kaynaklardan insan ruhu hakkında bilgi edinmeye çalışırlar. Öte yandan psikolojik destek isteyenler, ruh sağlığı alanında eğitim almamış ve insan ruhuna danışmanlık/tedavi etme yetkisi olmayan birine başvurabilir veya ondan yardım alabilirler. Ancak ne yazık ki kişisel gelişim ve koçluk konusunda tavsiyeler yüzeysel ve gerçekçi olmayan bir yaklaşımdır.  Bu nedenle ruh ve ruh sağlığımızla ilgili her konuda desteğe ihtiyaç duyduğumuzda başvuracağımız kişiler psikolojik danışmanlar ve psikologlar olmalıdır.


En merak edilen konulardan birisi de seans ücretleri olmuştur. Tahmin edersiniz ki günümüz ekonomisinde seans ücretleri bazılarımıza fazla gelebilmektedir. Herkes bu ücreti karşılayamayabilir. Mali durumu kötü olan kişiler ücretsiz danışmanlık desteğine ihtiyaç duyacaklardır. Bura da en sık araştırılan konu; ücretsiz psikolog, ücretsiz psikolog hizmeti nerden alabilirim? Ücretsiz psikolojik destek veren kurumlar? Olabilmekte. Ülkemiz genelinde maddi durumu yetersiz olan insanların psikolojik destek alabileceği sosyal projelerin yaygılaşmasını umuyoruz. Gelin ücretsiz psikolog desteği veren kurumlara birlikte bakalım;


Hastaneler
Bu konuda her birimizin aklına ilk olarak hastaneler gelir. Bildiğimiz gibi devlet hastanelerinde ücretsiz psikolojik tedavi hizmeti veren psikologlar vardır.  Alo182 ile randevu talebi oluşturabilirsiniz. Randevular öncelikle bir psikiyatrist ile olmaktadır. İlgili psikiyatrist sizi psikoloğa yönlendirecektir.

 

Sosyal Hizmet Merkezi
Aile ve Sosyal Politikalar Daire Başkanlığı'na bağlı sosyal hizmet merkezlerinde danışmanlar, psikologlar ve sosyal hizmet uzmanları çalışmalarını sürdürmektedir.  Aile danışmanlığı sunulan hizmetlerden biridir. Aile ve boşanma danışmanlığı davalarına yönelik hizmetlerin yanı sıra, dilekçe veren aile üyelerine yönelik danışmanlık hizmetleri de verilmektedir. Kriz durumları önceliklendirilirken, uzmanlar danışmanlık arayanlara yoğunluklarına göre hizmet vermeye çalışmaktadır.


Belediyeler
Belediyeler de ücretsiz psikolog desteği veren kurumlar arasındadır. Alo 153`ü arayarak kendi belediyeniz veya başka bir belediyeden randevu alabilirsiniz. Bu aşamada, 'Sağlık Hizmetleri' menüsünden 'Danışmanlık' bölümünü seçmelisiniz. Randevularda genellikle meşgullük olsa da, istediğiniz tarih uygun olduğunda size haber vereceklerdir.

Sosyal Medya
Tahmin edersiniz ki, sosyal medya kullanımı günümüzde son derece yaygındır. Bu konuda sosyal medya kullanılabilir. Yardım alacağımız psikologların alanlarında uzman olması şarttır, bu konuda yeterli araştırmayı yapmalı ve dikkatli olmalısınız.


Yeşilay Danışmanlık Merkezi(Yedam)
Uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının, madde kullanıcılarına psikolojik ve sosyal destek sağlayan bir kuruluştur. YEDAM, 70'den fazla merkezi ile Türkiye'nin birçok ilinde bulunmaktadır.  YEDAM  Alo 155`i arayarak destek alabilirsiniz.


Kızılay
Ücretsiz Psikolog desteğini Kızılay Derneği'nden de alabilirsiniz. Fakat Kızılay sadece bazı illerde bulunmaktadır. (Adana, Ankara, Kahramanmaraş, Bursa, Mersin, Kayseri, İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, İzmir). Bu illerden birinde ikamet ediyorsanız,  ALO168'i arayarak randevu planlayabilirsiniz. 

Bunlar dışında telefon hatlarından da ücretsiz psikolog desteği alabilirsiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Yeşilay Danışmanlık Merkezi:Alo115
  2. Kızılay Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı:Alo168
  3. Aile, Kadın, Çocuk Ve Engelli Sosyal Dayanışma Hattı:  Alo183
  4. Uyuşturucu İle Mücadele Danışma Ve Destek Hattı: Alo191
  5. İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı: O212 293 1605
  6. Mavi Kalem Danışma Hattı: 0850 441 62 84
  7. Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattı: 0850 216 53 67
  8. Hayata Destek Derneği Bilgi Ve Destek Hattı: 0800 670 1010
  9. Yaşam-Hak Hattı: 444 8285

 

Anahtar Kelimeler: Kayseri Ücretsiz Psikolog Desteği | Ücretsiz Terapi | Ücretsiz Psikolojik Destek